Nasza szkoła wzięła udział w akcji BohaterON – włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania
o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.Podczas lekcji historii, uczniowie zostali dokładnie zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi największego w czasie II wojny światowej powstania przeciwko Niemcom. Na początku we wszystkich klasach, wyjaśniłem uczniom jakie wydarzenie upamiętnia akcja i co będziemy w jej ramach robić. Kolejnym etapem była lekcja o Powstaniu Warszawskim- tak, aby uczniowie lepiej poznali tło wydarzeń z 1944 roku, zrozumieli w jak ciężkim położeniu znajdowali się wówczas mieszkańcy Warszawy. Następnie podczas kolejnych lekcji, młodsze klasy pracowały w oparciu o scenariusz do słuchowiska zamieszczonego na Youtube- "Mały" roznosiciel nadziei. Uczniowie uważnie słuchając ustawiali chronologicznie wydarzenia, które pojawiały się w akcji. Było to dla nich bardzo poruszające, ponieważ słuchowisko opowiadało o bardzo wzruszających momentach z życia powstańczej Warszawy. Klasy starsze, po lekcji wprowadzającej dotyczącej Powstania, oglądały film zamieszczony na kanale „Co za historia” i w oparciu o informacje, które się w nim pojawiły odpowiadały na konkretne pytania.
Ostatnim etapem projektu było zamieszczenie przez uczniów wpisów z podziękowaniami dla Powstańców Warszawskich na portalu www.Bohateron.pl oraz wykonanie przez chętnych plakatów dotyczących Powstania.
Dzięki wzięciu udziału w akcji, uczniowie bardzo dokładnie zapoznali się z tragicznymi wydarzeniami, które w okresie od 1 sierpnia do 2 października dotknęły naszą stolicę, większość została ogromnie poruszona dramatem, który dotknął wtedy tak ogromną liczbę mieszkańców Warszawy. Dowodziły temu liczne pytania zadawane przez uczniów w czasie zajęć i chęć jeszcze pełniejszego poznania tego dramatycznego wydarzenia w wyniku którego śmierć poniosło około 16 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i 150 tysięcy ludności cywilnej stolicy.
koordynator projektu Krzysztof Skórski
Więcej zdjęć w galerii - zobacz
Mapa - zobacz mapę, odwiedź naszą szkołę
Strona programu - zobacz