Czytamy dzieciom
„Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować…”
Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dzieciom na głos. Dlatego też starsi uczniowie naszej szkoły czytają swoim młodszym kolegom. 
8 lutego Łucja i Cecylia z klasy VII odwiedziły pierwszoklasistów – przeczytały im baśń H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”.

Później dzieci rozmawiały na temat treści i przesłania baśni. Przeprowadzony został też test znajomości utworu: uczniowie porządkowali zdarzenia według kolejności, dobierali odpowiednie słownictwo, by sformułować odpowiedź na pytanie do baśni. Natomiast 10 lutego Maja i Karolina, uczennice klasy V, spotkały się z przedszkolakami, którym przeczytały baśń Andersena pt. „Słowik”. Lektura ta stała się inspiracją do dalszej pracy – dzieci wypowiadały się na temat tekstu, odpowiadały na pytania, a potem wykonywały prace plastyczne związane z baśnią. Zajęcia takie, prowadzone w ramach realizowanego przez naszą szkołę „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, mają za zadanie oswoić dzieci z książką, a potem je z nią zaprzyjaźnić. Program ten realizują też nauczyciele, którzy wykorzystują wszelkie nadarzające się okazje, aby poczytać najmłodszym. 
Książki są nośnikami uniwersalnych wartości, a głośne ich czytanie rozwija mowę i wyobraźnię dziecka, rozbudza jego zainteresowania, wzbogaca słownictwo oraz wiedzę o otaczającym świecie, kształtuje nawyk czytania na całe życie, buduje więź dorosłych z dziećmi. Zalet głośnego czytania najmłodszym jest wiele, dorośli zaś powinni dołożyć wszelkich starań, by czytanie stało się dla dzieci przyjemnością i potrzebą.

 

BIP

Office 365

Edziennik

Stare logowanie

Nowe logowanie

OSE

Insta.Ling

Fundacja Śnieżka